Kwiecień – Zielony Festyn „Żyjmy zdrowo, aktywnie i ekologicznie”
W piątek, 25 kwietnia 2025 r., na terenie amfiteatru w Gminie Rozogi odbył się Zielony Festyn pod hasłem „Żyjmy zdrowo, aktywnie i ekologicznie”. Festyn odbył się dzięki zaangażowaniu Wójta Gminy Rozogi, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rozogach, Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rozogach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Orzeszkach, Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbrowach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klonie, Przedszkola Samorządowego „Kraina Uśmiechu” w Rozogach. Celem inicjatywy była integracja mieszkańców Gminy Rozogi ze zwróceniem uwagi na problemy ochrony środowiska podczas Dnia Ziemi. Zielony Festyn rozpoczął się od oficjalnego otwarcia przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rozogach i Prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rozogach, podczas którego przywitano gości i uczestników oraz poinformowano o celach festynu. W dalszej części programu odbyły się występy artystyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rozogach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbrowach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klonie, Przedszkola Samorządowego „Kraina Uśmiechu” w Rozogach, prezentacje przygotowane przez zaproszone placówki oświatowe oraz pokaz sportowy z udziałem uczniów. Wydarzeniu towarzyszył również happening ekologiczny – barwny przemarsz uczestników przez ulice Rozóg z transparentami promującymi ochronę środowiska, hasłami zachęcającymi do dbania o planetę. Był to symboliczny gest zwrócenia uwagi na problemy współczesnej ekologii i zachęta do proekologicznych działań w codziennym życiu.
Dużą popularnością cieszyły się warsztaty i aktywności na tzw. eko-stoiskach, wśród których znalazły się m.in. gry edukacyjne, wystawa pokonkursowa prac plastycznych i pojazdów przyszłości, akcja „Drzewko za ubranie”, realizowana we współpracy Szkoły Podstawowej w Rozogach z Nadleśnictwem Spychowo i Zakładem Gospodarki Komunalnej w Rozogach, polegająca na wymianie odpadów tekstylnych za drzewko oraz akcja klasy III z wychowawczynią „Pomidor, na zdrowie!” zachęcającej do uprawy własnych warzyw w ogrodzie i ich spożywania. Uczestnicy w eko-stoiskach mogli spróbować swoich sił w wytwarzaniu ozdób i dekoracji z odpadów plastikowych przygotowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach oraz poczęstować się ekologicznymi napojami roślinnymi z pietruszki i forsycji. Po części edukacyjnej wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek – grill i ognisko zorganizowane na świeżym powietrzu przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rozogach. Wspólny posiłek sprzyjał integracji oraz rozmowom o podejmowanych działaniach proekologicznych. Na zakończenie festynu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów konkursów ekologicznych. Finałem wydarzenia był apel z przesłaniem do mieszkańców gminy, podkreślający znaczenie świadomych wyborów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.
W wydarzeniu szczegółowo podsumowano realizację projektu „EKO POSTAWY, czyli promocja niskoemisyjnego transportu wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rozogach”. Projekt ten, realizowany przez szkołę przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, zakładał podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców gminy, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży oraz ich rodzin. Dzięki przyznanej dotacji w wysokości 8000 zł, mogliśmy dokonać szereg działań o charakterze edukacyjnym i promocyjnym, mających na celu popularyzację postaw proekologicznych oraz niskoemisyjnego transportu. Projekt „EKO POSTAWY” realizowany był od 1 października 2024 roku do 30 kwietnia 2025 r. W tym czasie podjęliśmy takie działania jak: opracowanie i dystrybucja materiałów informacyjnych, stworzenie gier edukacyjnych przez uczniów klas IV-VIII, dotyczących ekologicznego i bezpiecznego wykorzystania transportu niskoemisyjnego, organizacja dla uczniów trzech warsztatów ekologicznych na temat EKO POSTAW, zorganizowanie i przeprowadzenie czterech konkursów, były to: Ekologiczny konkurs plastyczny dla klas I – III „Jestem EKO – dbam o środowisko”, Konkurs Wiedzy Ekologicznej w dwóch kategoriach wiekowych dla klas IV-VI i VII-VIII, Konkurs rodzinny pt. „Ekologiczny pojazd przyszłości”. W kwietniu odbył się również zaplanowany rajd rowerowy połączonym z akcją sadzenia lasu, przy naszej szkole została otwarta EKO PRZYSTAŃ ROWEROWA z nowymi stojakami rowerowymi.
Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia. Zielony Festyn w Rozogach pokazał, że edukacja ekologiczna może łączyć pokolenia, inspirować do działania i budować wspólnotę wokół troski o planetę.
Koordynator projektu „Eko Postawy”
















