Konferencja „Bądź bezpieczny w sieci Internet”
Uczniowie klasy 7 i 8 wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w konferencji „Bądź bezpieczny w sieci Internet”, która odbyła się 08.02.2024 r. w Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. Współorganizatorami przedsięwzięcia była Akademia Policji w Szczytnie oraz Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie.
Nadkomisarz dr Konrad Kordalewski z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie przybliżył temat stalkingu icyberbullyingu oraz jak bronić się przed prześladowcą, czyli osobą, która poprzez aplikacje uporczywie kogoś nęka. O odpowiedzialności prawnej nieletnich za zachowania demoralizujące oraz popełnione czyny karalne w kontekście stalkingu oraz cyberbullyingu opowiedziała st. sierż. Joanna Manelska z Zespołu Profilaktyki Społecznej z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Prelegentka podkom. Bożena Piersa z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie zapoznała młodzież z zasadami bezpiecznego korzystaniem ze smartfona oraz rodzajami ataków i bezpieczeństwem naszych danych oraz ich ochronie. Prelegent z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie, kom. Michał Podbielski poruszył temat Fake News oraz w jakim celu powstają fake newsy a także jak można odnaleźć wiarygodne informacje w sieci.
Obecnie dzieci od najmłodszych lat wychowywane są w środowisku online. Internet umożliwia każdemu zdobywanie wiedzy i dostęp do nieograniczonych zasobów informacji, pomaga rozwijać wyobraźnię, pasję i znaleźć odpowiedzi na nawet najtrudniejsze pytania. Jednak to, co jest olbrzymią szansą, może stać się zagrożeniem. Dlatego, tak ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci i wspierać cyfrową podróż dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Rozmawiajmy, ostrzegajmy i propagujmy zasady cyberhigieny już od pierwszych kroków naszych pociech w cyfrowym świecie.




