SPRAWOZDANIE Z POBYTU LETNIEGO W MILÓWCE 01.07.2024 – 08.07.2024
W ramach kontynuacji współpracy ze Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Milówce, w poniedziałek 1 lipca 2024 roku, grupa 41 uczniów z naszej szkoły wyruszyła w podróż do Beskidu Żywieckiego. Opiekunami wyjazdu byli: Mirosław Gotlib, Justyna Polita, Agata Sochalska, Wioletta Żylińska-Zyśk.
W drodze do Milówki odwiedziliśmy Wilanów – siedzibę króla Jana III Sobieskiego. Podczas pobytu w pałacu wzięliśmy udział w lekcji muzealnej Z wizytą u króla. Podczas warsztatów o nazwie Piecuchy ozdobiliśmy kafle ceramiczne. Przewodniczka opowiedziała o historii porcelany, zachęcając do wykonania prac wg własnej inwencji. Do Milówki dotarliśmy wieczorem. Powitała nas dyrektor szkoły – pani Iwona Cieślak.
Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Inwałdu, by zwiedzić w asyście przewodników Park Miniatur oraz Bajkową Warownię. Poznaliśmy zwyczaje ludzi żyjących w średniowieczu, pracę rzemieślników oraz obejrzeliśmy zrekonstruaowaną zabudowę podzamcza. Na miejscu wykonaliśmy naczynia z gliny. Mieliśmy też okazję skorzystać z atrakcji udostępnionych w lunaparku, takich jak: kino 5D, gokarty, zjeżdżalnie, labirynt, kolejki, pływanie na tratwach, strzelanie z łuku. Następnie udaliśmy się do Wadowic, rodzinnego miasta patrona naszej szkoły. Kolejką przejechaliśmy przez ulice miejscowości i obejrzeliśmy miejsca najbliższe Karolowi Wojtyle. Po zwiedzaniu przeszliśmy do Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, gdzie wzięliśmy udział w interaktywnej grze muzealnej. Ostatnim punktem dnia było spotkanie z panią psycholog Karoliną Wiercigroch na temat zagrożeń cywilizacyjnych.
Środę spędziliśmy w Milówce. Do południa zwiedziliśmy Muzeum Skansen Starą Chałupę z XVIII w. Wracając do szkoły poznawaliśmy topografię miejscowości zwracając uwagę na zabudowę i dużą liczbę obiektów sportowych. Posileni obiadem wybraliśmy się do parku sportowo – rekreacyjnego nad Sołą, gdzie rozegraliśmy mecze piłki nożnej oraz siatkowej. Wieczorem zebraliśmy się na szkolnym holu, aby porozmawiać o uzależnieniach od Internetu, smartfona, nikotyny, alkoholu i innych używek. Rozważaliśmy jakie mogą być następstwa ryzykownych zachowań.
Czwartek był dniem przez wszystkich szczególnie wyczekiwanym. Wstaliśmy bardzo wcześnie, aby już o 6 wyruszyć do Zakopanego – stolicy polskich Tatr. Czekał na nas Kasprowy Wierch. Dla większości było to pierwsze spotkanie z wysokimi górami. Doszliśmy do dolnej stacji kolejki linowej, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem. Wjeżdżając na szczyt, podziwialiśmy piękne, rozległe krajobrazy. Niestety na szczycie widoczność była ograniczona. Przewodnik powiedział nam, że pogoda w górach jest bardzo zmienna i miał rację. Po chwili chmury rozwiały się i ujrzeliśmy Tatry. Po powrocie do Zakopanego, udaliśmy się do Centrum Edukacji Przyrodniczej, aby zgłębić wiedzę na temat geologii, flory i fauny polskich gór. Przejechaliśmy do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie na basenach termalnych korzystaliśmy z wszystkich atrakcji oferowanych przez ten obiekt: zjeżdżalnie, baseny, jacuzzi. Szczególną popularnością cieszyła się czerwona zjeżdżalnia. Zmęczeni, ale zadowoleni i zrelaksowani wróciliśmy do szkoły.
5 lipca poznawaliśmy Milówkę oraz jej historię, uczestnicząc w przygotowanej zabawie terenowej – Quest Milowieckie bajania. Nagrodą było rozszyfrowanie hasła i kodu, a także zdobycie pieczęci ukrytej w sejfie. Po obiedzie, w ramach warsztatów dotyczących alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego wzięliśmy udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu w kompleksie sportowo – rekreacyjnym nad Sołą. Wieczorem wychowawcy mieli dla nas niespodziankę: tor przeszkód sprawdzający nasze poczucie humoru oraz sprawność motoryczną. Każdy uczestnik zabawy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodką niespodziankę.
W sobotni poranek odpoczywaliśmy nad Sołą. Amatorom kąpieli słonecznych wystarczyła kamienista plaża, pozostali bawili się na boiskach sportowych. W parku przykuwała uwagę wystawa psów rasowych. Oglądaliśmy dumnie kroczące owczarki staroniemieckie, goldeny, yorki i przedstawicieli innych ras. Szczególnie zainteresowała nas wystawa zabytkowych samochodów. Popołudniowe warsztaty na temat asertywności przypomniały nam jak grzecznie i stanowczo odmawiać oraz szanować niezależności własnej osoby. Wieczorny koncert zespołu Dżem był okazją do wysłuchania utworów, przy których bawili się nasi rodzice.
Niedziela była ostatnim dniem naszego pobytu w Milówce. Rozpoczęliśmy ją od udziału w nabożeństwie eucharystycznym, a potem w Gminnym Ośrodku Kultury zwiedziliśmy wystawę przygotowaną z okazji jubileuszu 25-lecia zespołu Golec uOrkiestra. Po obiedzie wybraliśmy się na spacer w góry w kierunku Prusowa, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Milówki. Grupa chłopców rozegrała pożegnalny mecz, natomiast dziewczęta spędziły czas na grze w planszówki oraz pogaduszkach. Przed kolacją opiekunowie, podczas spotkania w sali gimnastycznej, podziękowali za wspólnie spędzony czas, podejmowane działania oraz aktywny wypoczynek. Uczestnicy otrzymali dyplomy kolonisty oraz upominki. Wieczorem zaczęliśmy porządkowanie i pakowanie swoich rzeczy. Zwieńczeniem naszego pobytu w Milówce był wyjątkowy koncert braci Łukasza i Pawła Golców, w którym wzięliśmy udział. Do szkoły wróciliśmy pozytywnie naładowani energią.
W drodze powrotnej do Rozóg zatrzymaliśmy się w Tarnowskich Górach, aby w Sztolni Czarnego Pstrąga przepłynąć łodziami najdłuższą podziemną trasę. Opowieść przewodnika wzbudziła wiele emocji, zachwyciła nas przejrzystość wody oraz niesamowitość otoczenia. Do Rozóg wróciliśmy o godz. 19.40 – zmęczeni, ale z głowami pełnymi wspomnień i tym jedynym pragnieniem “Do Milówki wróć”.