KWIECIEŃ ŚWIATOWYM MIESIĄCEM KSIĄŻKI

2. kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz rocznica urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. 

Idea tego święta jest aktualna zawsze – rozpowszechnienie książek dla dzieci i wspieranie czytania przez najmłodszych.

To szczególne wydarzenie zostało ustanowione przez IBBY – The International Board on Books for Young People – w celu promowania wartościowej literatury i grafiki dla młodych odbiorców.

Każdego roku inne państwo członkowskie Stowarzyszenia jest gospodarzem święta, a autor z tego kraju pisze przesłanie dla dzieci z całego świata promujące książki i kulturę czytania. W tym roku światowej sławy autorka książek dla dzieci z USA – Margarita Engle zamieściła swoje przesłanie.

Margarita Engle „Muzyka słów”

Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

Muzyka słów
Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.
Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.
Słowa to głośne bębny i flety na stronie,
to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,
szum wodospadów,
rzeki, co płyną przed siebie,
motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!
Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,
serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,
opowieści – te nowe, historie leciwe,
fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.
Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,
czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –
opowiadania i wiersze należą do Ciebie.
A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,
pokój, przyjaźń, nadzieja
– zwycięstwo radości.

tłum. Katarzyna Ryrych

Drogie dzieci, zaprzyjaźnijcie się z książkami – z ich treścią i formą.

Szanowni dorośli, namawiamy Was, abyście do tego swoich podopiecznych namawiali i przyzwyczajali od pierwszych chwil ich życia.

Głośne czytanie – przez rodziców, dziadków, ale także na przykład znane i lubiane osoby naprawdę czyni cuda. Przenosi w świat marzeń, fantazji, pokazuje wzorce do naśladowania, ale i przestrzega przed złem.

Zachęcam do odwiedzenia profilu Czytanie na Dywanie, na którym aktorzy Teatru Muzycznego Capitol czytają książki dla dzieci, m.in. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, „Szukając Alaski” Johna Greena, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej, „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena, „O dzielnym krawczyku” braci Grimm.

23. kwietnia to dzień znany każdej osobie kochającej książki. 

Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku świętujemy go po raz 27. 

Ideą owego dnia jest promowanie czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.

Poprzez to wydarzenie UNESCO zachęca wszystkich aby dzielili się pasją do literatury i wyrażali miłość do czytania np. w mediach społecznościowych. Wystarczy wpisać #WorldBookDay .

23. kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie, i zagłębiając się w temat, sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory.

Ostatnie aktualności

Szlachetna Paczka – Zmieniamy Świat na Dobre

Dyrektor szkoły w imieniu własnym, wolontariuszy i obdarowanej rodziny dziękuje bardzo wszystkim zaangażowanym ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rozogach w przygotowanie Szlachetnej Paczki. W